Wizyty przygotowawcze w Norwegii

          W dniach 22-26 września 2014 r. w ramach wizyt przygotowawczych delegacja naszej szkoły udała się do miejscowości Fjell w okolicach Bergen w Norwegii. Na miejscu zostaliśmy ciepło i serdecznie powitani przez dyrekcję i nauczycieli z instytucji goszczącej, czyli szkoły Ungdomsskule z Fjell.

          W trakcie wizyty mieliśmy ogromną przyjemność zwiedzić szkołę w Fjell i jej oddział specjalny jak również resocjalizacyjny w Ganstag. Wizyta była wypełniona licznymi rozmowami i poznawaniem szkół, systemów edukacyjnych, w tym form i metod pracy. Mieliśmy okazję zaobserwować pracę szkoły, spotkać się z nauczycielami i uczniami.

          Zapoznaliśmy się z różnorodnymi rozwiązaniami zwiększającymi efektywność kształcenia i wychowania uczniów w tym: działalnością farmy i jej funkcją wychowania przez pracę, zajęciami naturbruk i ich rolą terapeutyczną – hortiterapią, jak również zajęciami hundehold z elementami dogoterapii. Przedmiotem naszych zainteresowań były: dydaktyka, w szczególności stosowanie nowych technologii na zajęciach z uczniami, trudności oraz korzyści z tego płynące, baza lokalowa i wyposażenie szkół, kierunki rozwoju szkół i nauczycieli, korzyści z współpracy międzynarodowej.

          Wizyta pozwoliła skonfrontować nasze osobiste doświadczenia zawodowe w aspekcie poznania sposobów pracy w Polsce i Norwegii, poznać sposoby działań ekologicznych i terapeutycznych stosowanych w kraju partnerskim. Wpłynęła na poznanie sposobów przeprowadzania międzynarodowych akcji ekologicznych w kraju partnerskim, pozyskanie informacji o środowisku przyrodniczym, zasobach naturalnych w Norwegii, sposobach ich wykorzystania oraz metodach ochrony przyrody i środowiska w Norwegii.

          Podczas spotkania rozmawialiśmy także na temat polskiego i norweskiego systemu edukacji. Uczestniczyliśmy w lekcjach języka angielskiego, norweskiego i zajęciach rozwijających zainteresowania uczniów. Wizyta przyczyniła się do wzbogacenia doświadczeń zawodowych w zakresie nowoczesnych metod pracy terapeutycznej i wymiany doświadczeń zawodowych. Ponadto wpłynęła na rozszerzenie i pogłębienie współpracy w aspekcie edukacyjnym, poszerzenie doświadczeń w zakresie innowacyjnych metod pracy np. w zakresie pracy z uczniem zdolnym, wzbogacenie doświadczeń zawodowych w zakresie nowoczesnych metod pracy terapeutycznej.

opracowała: Katarzyna Rygiel-Hałucha