WYMIANA Krosno – Edewecht 2014

          Dnia 17 maja, po godzinie 23 grupa uczniów z naszej szkoły wyruszyła autokarem spod „kwadraciaka” na wymianę do Niemiec. Niektórzy z nas z podekscytowaniem wyczekiwali spotkania z zagranicznymi znajomymi, których poznali w trakcie poprzednich wymian. Inni, biorący udział po raz pierwszy, również nie mogli się doczekać, aby doświadczyć nieznanej jeszcze przygody.

          Podróż była długa i męcząca. Po 16 godzinach dojechaliśmy pod szkołę w Edewecht, gdzie czekali już nasi niemieccy partnerzy. Tego dnia nie mieliśmy już zaplanowanych żadnych wspólnych zajęć. Był to czas przeznaczony na zapoznanie się z przyjmującymi nas w swoich domach rodzinami, odpoczynek. Część z nas wolała zostać wtedy w domu, reszta spotkała się zaś razem w mieście, aby mile spędzając czas poznać także partnerów kolegów i koleżanek.

          Następnego dnia, w poniedziałek wszyscy udaliśmy się do szkoły. Niektórzy po raz pierwszy tego dnia podróżowali szkolnym autobusem! Na początku wszyscy zebrali się w holu szkoły, zwanym potocznie „wanną”. Spotkaliśmy się wtedy z wymianą z Francji, która przebywała w Edewecht w tym samym czasie. Po wysłuchaniu nauczycieli i odśpiewaniu „cup song” udaliśmy się z naszymi partnerami na lekcję. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, gdyż system nauczania w Niemczech znacznie różni się od naszego.

          Po lekcjach z partnerami wyruszyliśmy do Oldenburga. Wysłuchaliśmy historii portu rzecznego i udaliśmy się do centrum miasta gdzie mieliśmy czas wolny, który przeznaczyliśmy na zwiedzanie starówki miasta w polsko-niemieckich grupach.
Kolejnego dnia, po zbiórce w szkole, wraz z niemieckimi partnerami poszliśmy zwiedzać Edewecht. Dostaliśmy specjalnie przygotowane kartki z pytaniami dotyczącymi miasta, na które mieliśmy odpowiedzieć odwiedzając różne miejsca, między innymi ratusz, pocztę. Kiedy skończył się czas przeznaczony na szukanie odpowiedzi, udaliśmy się nad jezioro, gdzie mogliśmy poznać sposoby sprawdzania stopnia zanieczyszczenia wody za pomocą różnych odczynników chemicznych. Później zjedliśmy tradycyjne, niemieckie kiełbasy, upieczone na grillu i mieliśmy możliwość popływania rowerkami wodnymi.

          W środę wszyscy udaliśmy się do Bremerhaven. Na początek udaliśmy się do muzeum żeglugi. Przewodnik opowiadał nam historie różnych statków, opisywał losy ich pracowników, mówił od czego zależał komfort pasażerów. Nie umiał wprawdzie powiedzieć niektórych rzeczy po angielsku, jednak nasze nauczycielki starały się jak najlepiej przetłumaczyć nam, o czym mówił po niemiecku. Zobaczyliśmy tam rekonstrukcję starego parowca, na którego pokładzie można się było poczuć jak na prawdziwym statku, odtworzony ze znalezionych fragmentów jeden z najstarszych żaglowców towarowych oraz wysłuchaliśmy historii statku pasażerskiego, który zatonął w czasie II wojny światowej. Po powrocie do Edewechtu obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez Francuzów, po którym odbyła się krótka dyskoteka.
          Celem naszej czwartkowej wycieczki była wyspa Langeoog. Dotarliśmy na nią jadąc najpierw autokarem, później promem, a końcowy etap podróży spędziliśmy w pociągu. Na początku podczas czasu wolnego uzupełnialiśmy kolejną listę pytań, podziwialiśmy widok morza z latarni oraz zwiedzaliśmy położone tam urokliwe miasteczko. Pogoda była słoneczna, wiec mogliśmy spędzić resztę czasu pozostałego na wyspie na plaży gdzie bawiliśmy się w wodzie, zbieraliśmy muszelki. Trzeba było tylko uważać na meduzy.
          W piątek, ostatniego dnia wymiany zebraliśmy się pod szkołą bardzo wcześnie, zapakowaliśmy bagaże do autokaru i pojechaliśmy do Berlina. Po drodze niemieccy partnerzy próbowali nas nauczyć popularnej niemieckiej piosenki, a Polacy pokazywali im nasze najnowsze muzyczne hity, oczywiście w ojczystym języku. Na miejscu musieliśmy czekać na przewodnika dzięki czemu mieliśmy chwile wolnego czasu przy Bramie Brandenburskiej.
          Później zaczęła się wycieczka objazdowa. Niemieckojęzyczny przewodnik pokazywał nam z okien autokaru najważniejsze miejsca w Berlinie, a nasze nauczycielki starały się nam jak najlepiej przetłumaczyć przekazywane nam informacje. Zobaczyliśmy najciekawsze miejsca w stolicy Niemiec. Po skończonej wycieczce mieliśmy czas wolny na zakupienie pamiątek, spożycie ciepłego posiłku.
Ostatnim punktem programu wizyty w Berlinie było podziwianie panoramy miasta z kopuły na Rechstagu czyli gmachu niemieckiego parlamentu. Wprawdzie trzeba było długo czekać na wejście, gdyż ochrona dokładnie sprawdza każdego z turystów, jednak widok był tego wart. Na koniec zostało nam już tylko pożegnanie z niemieckimi partnerami, którzy pociągiem wracali do Edewecht. Nie obyło się bez czułości i łez. Ani oni, ani my nie chcieliśmy jeszcze wyjeżdżać.
          Wymiana bardzo się wszystkim podobała. Dała nam możliwość ćwiczenia języka angielskiego i niemieckiego w praktycznym użyciu, poznania innej kultury, zwyczajów, skosztowania niemieckiej kuchni. Wielu z nas zawarło w tym czasie wspaniałe przyjaźnie, lub odnowiło znajomości z poprzednich wymian. Przezwyciężając, wstyd, strach, bariery językowe nauczyliśmy się wiele o nas samych. Taka przygoda z pewnością utkwi nam w pamięci.

opracowali: Michał Stryczniewicz, Katarzyna Snoch

          W dniach 18-23 maja 2014 w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży po raz kolejny odwiedziliśmy uczniów z partnerskiej szkoły w Edewecht w Niemczech. 16 polskich uczniów spędziło tydzień w domach swoich niemieckich partnerów aby pod opieką p. Stefanii Zajdel i p. Małgorzaty Wojtyczek wspólnie uczestniczyć w programie pt.”Wody Dolnej Saksonii”.
          Program miał na celu zaprezentowanie zbiorników wodnych Dolnej Saksonii, zaprezentowanie partnerskiej szkoły Oberschule Edewecht oraz miasta partnerskiego, jak również nawiązanie kontaktów międzynarodowych, poznanie przedstawicieli odmiennych kręgów kulturowych, poznanie tradycji i zwyczajów naszych zachodnich sąsiadów, wymiana doświadczeń.
          W pierwszym dniu programu poznaliśmy szkołę naszych partnerów, polscy uczniowie towarzyszyli swoim partnerom w zajęciach lekcyjnych. Następnie udaliśmy się na spacer aby poznać miasteczko naszych gospodarzy. Po południu zwiedzaliśmy pobliski Oldenburg z jego portem rzecznym.
          Następnego dnia udaliśmy się do miejscowości uzdrowiskowej Badzwieschenahn. Tam po pobraniu próbek wody z jeziora, uczyliśmy się badać jej skład i stopień zanieczyszczenia. Wizyta nad jeziorem zakończyła się przejażdżką łódką lub rowerem wodnym.
          W środę zabrano nas do portowego miasta Bremerhaven, gdzie zwiedzaliśmy muzeum żeglugi morskiej, po czym spacerowaliśmy po plaży. Wieczorem po powrocie do Edewecht uczestniczyliśmy we wspólnej zabawie integracyjnej z udziałem grupy wymiany niemiecko-francuskiej.
          Kolejnego dnia popłynęliśmy na jedną z wysp wschodnio – fryzyjskich Langeoog. Po zwiedzeniu uroczego spokojnego miasteczka bez ruchu samochodowego udaliśmy się na plażę pokonując szeroki pas wydm. Tutaj mogliśmy podziwiać otwarte Morze Północne, zażyć kąpieli wodnej i słonecznej oraz pograć w siatkówkę plażową.
          Na ostatni dzień naszego pobytu zaplanowano zwiedzanie Berlina w drodze powrotnej do Krosna. Wraz z naszymi gospodarzami opuściliśmy Edewecht wcześnie rano aby udać się do stolicy Niemiec. Najpierw oglądaliśmy przez okna autobusu najciekawsze obiekty miasta słuchając opowieści przewodnika. Następnie mieliśmy okazję zwiedzić Reichstag – siedzibę parlamentu niemieckiego z jego szklaną kopułą, z której podziwialiśmy panoramę miasta. Potem zwiedzaliśmy miasto pieszo robiąc pamiątkowe zdjęcia w najbardziej charakterystycznych jego punktach. Miejscem pożegnania był olbrzymi okazały dworzec kolejowy Hauptbahnhof skąd nasi gospodarze wrócili pociągiem do Edewecht a my udaliśmy się w dalszą podróż do Krosna.
          Podczas całego pobytu wielokrotnie spotykaliśmy się aby podyskutować w małych grupach polsko – niemieckich i wymienić doświadczenia. Wspólne uczestnictwo w programie było kolejną okazją do nawiązania i zacieśniania kontaktów międzynarodowych. Pozostawiło ono wiele miłych wrażeń i wyzwoliło mnóstwo pomysłów na następne spotkania. Ponadto z pewnością wpłynęło pozytywnie na wzrost motywacji do nauki języków obcych. Przygotowała: Małgorzata Wojtyczek i Stefania Zajdel

opracowali: Małgorzata Wojtyczek i Stefania Zajdel