XLVII Ogólnopolski Dukielski Zlot Turystów

        15.09. br. po raz XLVII zorganizowany został Ogólnopolski Dukielski Zlot Turystów, w którym udział wzięło około 70 młodych turystów. Naszą Szkołę reprezentowała sześcioosobowa grupa pod opieką p. Tomasza Czepiela. W tym roku za cel wędrówki obrano pustelnię św. Jana z Dukli na górze Zaśpit.

        Tradycyjnie, o godz. 8.30 spod biura PTTK Krosno przy ul. Krakowskiej, wyjechaliśmy autokarem do Dukli, skąd mieliśmy rozpocząć naszą wędrówkę. Gdy dotarliśmy na miejsce, zwiedziliśmy Muzeum Historyczne w Dukli: stałe wystawy poświęcone właścicielom miejscowości i kampaniom wojennym prowadzonym na terenie Dukli oraz wystawę czasową poświęconą malarstwu Stanisława Białogłowicza.

        Po zwiedzeniu Muzeum, ruszyliśmy na szlak. Trasa prowadziła z Dukli, szlakiem żółtym, do grzbietu Chyrowej , następnie odcinkiem Głównego Szlaku Beskidzkiego, odznaczonym kolorem czerwonym, aż do pustelni Duklanina. Po drodze mogliśmy podziwiać piękne panoramy Beskidu Niskiego. Ciekawostką były pozostałości po osadnictwie łemkowskim: zrujnowane chaty, fundamenty domów oraz nagrobek upamiętniający jedną z mieszkanek osady. Podczas marszu mogliśmy zobaczyć drzewo, które doświadczyło bliskiego spotkania z piorunem. Jak zawsze o tej porze roku, rajdowi towarzyszyło błoto – dużo błota. Urozmaiceniem – szczególnie dla płci pięknej – były małe żabki, które dziewczęta brały do rąk żartując, że to zaklęci książęta. Po około 3h marszu dotarliśmy do pustelni św. Jana z Dukli, gdzie obecnie znajduje zbudowana w 1908 neogotycka kaplica, w której znajdują się polichromie upamiętniające żywot św. Jana. Po zwidzeniu kościółka i zaczerpnięciu wody ze świętego źródełka, zeszliśmy niżej, do miejsca gdzie zostało zorganizowane ognisko.

        Po wyczerpującej wędrówce i upieczeniu kiełbasek, zostały przeprowadzone dwa konkursy:

 - konkurs turystyczno-krajoznawczy,
 - konkurs ekologiczno-przyrodniczy.

        I tak, około godziny 16.20, w rewelacyjnych humorach, dotarliśmy do Krosna.

opracował: Wiktor Ostrowski