XIV Rajd Andrzejkowy

        24 listopada br. po raz XIV został zorganizowany Rajd Andrzejkowy, w którym udział wzięło około 150 młodych turystów. Naszą szkołę reprezentowała pięcioosobowa grupa, pod opieką pana Tomasza Czepiela. Organizatorem rajdu, jak zawsze, było PTTK oddział Krosno. Celem rajdu była Góra Świętego Michała.

        Tradycyjnie, o godzinie 8.30, spod biura PTTK przy ulicy Krakowskiej, wyruszyliśmy autokarami w stronę Brzozowa, a dokładniej Starej Wsi. Zwiedziliśmy tam przepiękną barokową bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz znajdujące się w przy niej Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej. Wewnątrz świątyni, która zachwycała zdobieniami, znajduje się cudowny obraz przedstawiający Zaśnięcie i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny z pierwszej połowy XVI w.

        Dzięki pani przewodniczce, poznaliśmy dwie historie, które tłumaczą, w jaki sposób obraz pojawił się na terenie Starej Wsi. Następnie zwiedziliśmy Ogród Biblijny znajdujący się za sanktuarium oraz muzeum, w którym wyeksponowane są pamiątki przywiezione z całego świata przez Jezuitów. Po zwiedzeniu całego ośrodka, wsiedliśmy do autokarów i pojechaliśmy w stronę celu naszego rajdu – Góry Świętego Michała, zwanej Michałkiem. Po niezbyt długiej podróży i marszu, dostaliśmy się na szczyt wzniesieni, gdzie znajduje się kaplica oraz stacje drogi krzyżowej. Oczywiście, rajd nie mógł się odbyć bez wspólnego zdjęcia. Po „pstryknięciu” paru fotek, zeszliśmy z góry i pojechaliśmy w miejsce, gdzie miało się odbyć ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz wróżby – przecie to Rajd Andrzejkowy.  Ku naszemu zdziwieniu, nie odbyły się konkursy: turystyczno-krajoznawczy i ekologiczno-przyrodniczy, ale to dłuższa historia.

        Po około godzinie pieczenia kiełbasek i lania wosku, nadszedł czas na powrót do domu. I tak o godz. 15.00, po całym dniu ciekawych atrakcji, z uśmiechem na twarzy, przyjechaliśmy do Krosna.

opracował: Wiktor Ostrowski