XV Rajd Zimowy

        26.01. 2018 r. po raz XV zorganizowany został Rajd Zimowy, w którym udział wzięło około 100 młodych turystów. Naszą Szkołę reprezentowała dziesięcioosobowa grupa pod opieką p. Tomasza Czepiela. W tym roku trasa rajdu przebiegała w okolicach Rymanowa Zdroju, a dokładniej nieistniejącej już wsi Wołtuszowa.

        Tradycyjnie, o godz. 8.30 spod biura PTTK Krosno przy ul. Krakowskiej, wyjechaliśmy autokarem do Rymanowa Zdroju, skąd mieliśmy rozpocząć naszą wędrówkę. Po ok. 30 min drogi, dotarliśmy na miejsce. Po wyjściu z autokarów i krótkim przygotowaniu do marszu, ruszyliśmy czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim i (nakładającym się na niego) odcinkiem szlaku kurierskiego „Jaga-Kora” w kierunku Wołtuszowej. Po chwili marszu dotarliśmy do miejsca, gdzie znajdowała się cerkiew, wpierw prawosławna a następnie greckokatolicka, oraz cmentarz. Po cerkwi, do dzisiejszych czasów, pozostała chrzcielnica oraz parę kamieni z ołtarza cerkiewnego, które wyeksponowane są obok krzyża, który wskazuje położenie cmentarza.

        Po krótkim odpoczynku i zjedzeniu śniadania, ruszyliśmy w dalszą drogę. Zeszliśmy ze szklaku „Jaga-Kora” i podążając Głównym Szlakiem Beskidzkim, kierowaliśmy się w kierunku Wisłoczka. W ok. połowie drogi do Wisłoczka, skręciliśmy w lewo, aby zataczając pętlę, powrócić do Rymanowa Zdroju. Od tego momentu, poruszaliśmy się po miejscowej trasie fitness. Około godziny 11.30 dotarliśmy do miejsca, z którego rozpoczynaliśmy naszą wędrówkę. Następnie zeszliśmy do leśniczówki, na terenie której zostało przygotowane ognisko z pieczeniem kiełbasek.

        Tradycją jest, że po zakończonej wędrówce, organizowane są dwa konkursy: turystyczno-krajoznawczy i ekologiczno-przyrodniczy. Naszą szkołę w tychże konkursach reprezentowało dwoje uczniów. Po zjedzeniu kiełbasek, posprzątaniu w miejscu ogniska i wręczeniu upominków dla szkół, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Krosna. Około godz. 14 byliśmy w domu. Miło będziemy wspominać ten rajd i na pewno weźmiemy udział w kolejnych.

opracował: Wiktor Ostrowski