KROSNO – EDEWECHT 2011

        W dniach 7–14 maja 2011 miało miejsce kolejne spotkanie w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży między szkołami partnerskimi. Tym razem uczniowie z Haupt-und Realschule w Edewecht w Niemczech gościli 25 uczniów z naszej szkoły. Pod okiem dyrektora szkoły, p. Roberta Guzika, p. Małgorzaty Wojtyczek, p. Stefanii Zajdel oraz p. Marty Hanus uczniowie uczestniczyli w programie pod tytułem „ Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych”. Program miał za zadanie uświadomienie młodzieży jak ważne jest dla przyszłości naszej planety pozyskiwanie energii ze źródeł takich jak woda, słońce i wiatr.

       Ten wspaniały tydzień rozpoczęliśmy od zwiedzania szkoły gospodarzy oraz udziału w zajęciach lekcyjnych, po czym udaliśmy się na spacer po Edewecht a następnie na wieczorek powitalny przy grillu i muzyce. W Centrum Przyszłości mieliśmy okazję obejrzeć oraz zapoznać się z procesem technologicznym prototypów urządzeń, które w sposób ekologiczny będą produkowały energię i umożliwiały gospodarowanie nią w bardziej racjonalny sposób. Ponadto podziwialiśmy inteligentne urządzenia domowe jak z filmu science – fiction, sterowane za pomocą głosu lub pstryknięcia palcami, które mają stać się naszą przyszłością.

       Wspólnie z naszymi partnerami pod przewodnictwem nauczycieli niemieckich mieliśmy okazję własnoręcznie zbudować model wiatraka napędzanego energią słoneczną w pracowni zajęć praktyczno-technicznych z prawdziwego zdarzenia. W Muzeum Klimatu w Bremerhaven odbyliśmy podróż przez wszystkie strefy klimatyczne poznając ich najważniejsze cechy. Mogliśmy na własnej skórze odczuć zimno lodowców, upał pustyni oraz gorącą wilgoć lasu tropikalnego. Zgłębialiśmy tajemnice życia w wodach Morza Północnego oglądając pod okiem przewodnika żyjątka morskie wyłowione podczas przeprawy kutrem rybackim na jedną z wysp fryzyjskich oraz spaceru po dnie morza w czasie trwającego 6 godzin odpływu. W Bremen i Oldenburgu podziwialiśmy zabytki starego miasta a w parku linowym pokonywaliśmy najtrudniejsze trasy. Uroku naszym wycieczkom dodawały wszechobecne, wspaniale kwitnące, potężne, niespotykane u nas rododendrony.

        Wspólne uczestnictwo w projekcie młodzieży polskiej i niemieckiej sprzyjało wymianie doświadczeń, intensywnej nauce języków obcych, jak również nawiązywaniu przyjaźni. Wspólnie spędzony czas pozostawił wiele niezapomnianych wspomnień.

        W związku z dużym zainteresowaniem uczniów obydwu stron planujemy organizację kolejnego spotkania w maju 2012 roku.

przygotowała: Małgorzata Wojtyczek

Galeria zdjęć

program Comenius

  

    Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Krośnie przystąpiło w roku szkolnym 2008/2009 do realizacji dwuletniego międzynarodowego programu: Comenius ”Uczenie się przez całe życie”. Partnerski projekt, w którym szkoła bierze udział nosi tytuł „Kulinarna podróż po Europie”.

    Projekt ten daje uczniom szansę na dokładniejsze zaznajomienie się z tradycjami kulturowymi krajów uczestniczących i pozwoli zweryfikować informacje związane ze zdrową dietą. Ponadto, uczniowie będą mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności językowych.

Szkoły uczestniczące w projekcie:

HAUPT-UND REALSCHULE EDEWECHT
MIEJSKI ZESPÓŁ SZKÓŁ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI GIMNAZJUM Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 3 IM. POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW W KROŚNIE
SCOALA ION SIMIONESCU IASI
ESE VE HALIL ERDOGDU ILKOGRETIM OKULU

 

Przydział zadań w projekcie:

 Szkoła w Edewecht (Niemcy) jest koordynatorem i na bieżąco będzie nadzorować prace nad realizacją projektu w szkołach partnerskich. Wyniki poszczególnych etapów będą regularnie omawiane i wymieniane między szkołami.

 Szkoła w Usak (Turcja) zapewni konieczne narzędzia do komunikacji internetowej w wirtualnej klasopracowni.

 Szkoła w Iasi (Rumunia) będzie odpowiedzialna za utworzenie projektu biblioteki, wirtualnego muzeum oraz wirtualnego sklepu.

 Szkoła w Krośnie (Polska) będzie odpowiedzialna za opracowanie gazetki pt. „Powiedz mi co jesz, a ja powiem Ci kim jesteś”

 Szkołą w Edewecht przygotuje końcową wersję projektu, wydając książkę kulinarną.

 

 Spotkania w szkołach partnerskich przewidziane są na grudzień 2008, maj 2009, listopad 2009 i maj 2010, podczas których obecni będą uczniowie i nauczyciele szkół partnerskich, a wyniki międzyszkolnej współpracy nad projektem zostaną omówione i ocenione.

 

Wizyta w Haupt Und Real Schule w  Edewecht
 w ramach realizacji programu Comenius 
„Uczenie się przez całe życie”

W dniach 29.11.2008  - 6.12.2008 odbyła się pierwsza wizyta w Haupt Und Real Schule w  Edewecht w Niemczech.

W wymianie uczestniczyła delegacja nauczycieli i uczniów z naszej szkoły. Byli to: dyrektor szkoły Robert Guzik; nauczyciele języka angielskiego: Marta Hanus, Monika Wnęk, Agnieszka Zajdel oraz uczennice: Olga Hejnar, Katarzyna Turowska i Paulina Turowska.

Celem spotkania było omówienie spraw organizacyjnych oraz dalszych działań dotyczących realizacji programu Comenius pt. „Podróż kulinarna po Europie”.

Wszyscy uczestnicy programu zostali uroczyście powitani przez burmistrza miasta Edewecht, dyrektora niemieckiej szkoły oraz koordynatora projektu. Następnie uczestniczące szkoły przedstawiły  prezentacje dotyczące swojego kraju, regionu, miasta i swoich szkół. Omówiono również dotychczasowe prace nad projektem.

Jednym z punktów programu były zajęcia poświęcone zapoznaniu się z programem eTwinning, za pomocą którego uczniowie szkół partnerskich oraz nauczyciele będą mieli możliwość komunikowania się ze sobą, wymiany przepisów dań z danego kraju, a także prezentacji zdjęć i filmów.
W trakcie pobytu w Niemczech zostały zorganizowane wycieczki związane z tematyką projektu: zwiedzanie fabryki serów w Edewecht, ekspozycji dotyczącej produkcji czekolady w Science Museum w Bremen oraz zabytkowego młyna.

Odbyły się również inne wycieczki takie jak: zwiedzanie miasta Oldenburg, Bremen, Muzeum Emigracji w Bremerhaven oraz Museum Universum w Bremen.

Uczestnicy programu mieli możliwość degustacji tradycyjnych potraw niemieckich oraz zapoznania się z tradycjami i pochodzeniem różnych dań.

  Uczestnicy wyjazdu

Galeria zdjęć

Uczestnicy wyjazdu do Edewecht

Degustacja tradycyjnych potraw  niemieckich

Degustacja tradycyjnych potraw  niemieckich

Degustacja tradycyjnych potraw  niemieckich

Degustacja tradycyjnych potraw  niemieckich

Degustacja tradycyjnych potraw  niemieckich

Degustacja tradycyjnych potraw  niemieckich

Prezentacja miasta i regionu przygotowana przez uczennice naszej szkoły

Prezentacja miasta i regionu przygotowana przez uczennice naszej szkoły

Muzeum Unieversum w Bremen

Zwiedzanie Muzeum Emigracji w Bremerhaven

Wizyta w fabryce serów

Zwiedzanie zabytkowego Młyna w okolicy Edewecht

Zwiedzanie zabytkowego Młyna w okolicy Edewecht

Zwiedzanie zabytkowego Młyna w okolicy Edewecht